2011年11月26日

Pár kép a legutóbbi óráról. Vendégeink is voltak:)











2011年11月12日

Eszter "vizsgamunkával" készül....

A régi 1 dan-os vizsgámra kapott feladatot gyakoroljuk éppen, az új kihívások jegyében.
Bizony, nehéz és fárasztó a koncentráció, több idő és energia kell hozzá, mint a sima hanshi-ra történő gyakorláshoz. Eszter kidőlt :-)






















...de Eszter büszke és örül :DDDD
Van mire...szép teljesítmény, még finomítunk rajta, hogy igazán ütős legyen, és mindenki más is  padlót fogjon, ha meglátja!
Ganbatte!







Eszter és Ferenc eljutott az "ei" kanji kihívásáshoz:)













Ármin legújabb munkája:














Balázs legújabb munkája:


















Köszönöm szépen, hogy ilyen szorgalmasan gyakoroltok!

2011年9月7日

Sikerült!! Megvan!!

Az idén újra vizsgáztam, hogy következő szintre léphessek, és sikerült. Immár 3 dan büszke tulajdonosa lehetek. Nem rossz egy nem japántól....
Két napra Tokióba utaztam, hogy találkozzak Takahashi sensei-el, aki elvitt a kalligráfia iskolába, ahol a nagymester személyesen adta át az új, 3 dan-os diplomám. Nagyon meg voltam illetődve, persze rettenetesen boldog vagyok. Haladok előre, lassan, japán tempóban, de biztosan!


A fényképen balról jobbra Sasai sensei, a kalligráfia iskola vezetője, nagymestere, szerénységem és Takahashi sensei. Háttérben az alapító nagymester képe.




Folytatás....

A Nijo Kastély a legendás fülemüle-padlóval és a gyönyörűséges festett paravánokkal és falakkal annyira szép volt, persze ott sem szabad bent fotózni. A kertet viszont bőven fényképeztem, ugyanúgy, mint a Kinkakuji-t. Azt is minden szögből, jó körbejártam, de sokan mondják, hogy a Ginkaku-ji szebb, pedig az nincs aranyozva. Valóban, a Ginkaku-ji sokkal "japánosabb" így egyszerűen kifejezve, inkább érezni a természetközelséget, csöndes fenséget, mint a ragyogó, kicsit hivalkodó aranypavilonon. Azért itt is szereztünk ezt-azt a szuvenír boltban:)))






Izakaya-át kihagyni nem lehet, a terülj-terülj asztalkám kötelező, anélkül nem Japán Japán.
Voltunk a nagashima-i vidámparkban is. Én tengeribeteg vagyok, nem ültem fel semmire, de találtam érdekes dolgot itt is: épp egy okinawa-i srác lemezbemutató koncertje volt Tv felvétellel. Naná, hogy odasomfordáltunk:))))))) A zene pop zene, keverve egy kis okinawa-i életérzéssel és tradicionális hangszerekkel, a srác neve Irei Shunichi.
Nagy kár, hogy haza kellett jönni, de most ennyi jutott. Jövő hónaptól ismét kezdem a gyűjtögetést, hogy pár év múlva megint kimehessek.
És millió puszi és köszönet a barátnőmnek és családjának a vendégszeretetért és a törődésért.
Ganbarimasu!




JAPÁN 2011 nyár

Végre az idén magánemberként is eljutottam Japánba, tanítványommal, Eszterrel. Bejártuk, amit a turistának be kell járni, megettünk mindent, amit elénk tettek:))))
Feltöltök itt pár képet, a többi a Facebook oldalamon látható.





Nagoya mellett, Okazaki-ban laktunk a barátnőmnél, Sanae san-nál és családjánál. Együtt jártuk be majd két hét alatt a környéket, az autóval onnan elérhető híres helyeket.
Voltunk többször Nagoyában, a kastélyban fesztiválozni, kalligráfia boltban, ahol jó sok pénzt költöttem:)))))) Tokugawa Iejasu házában, Iga-no-Ueno-ban Matsuo Basho szülőhelyén és múzeumában, és a nagyszerű ninja-iskolában. Jártunk kimono-sensei házában, ahol eszméletlen gyönyörű kimonókat is felpróbáltunk és megtanultuk felvenni a yukatát. Voltunk a hegyekben a Shindaibutsu templomában, amiről a nara-i nagy buddhát mintázták. Itt olyan erős energia-sugárzás van, hogy megfájdult a fejem, az is érzi, aki amúgy nem különösebben érzékeny az ilyesmire. Érdemes ezt az eldugott templomot felkeresni annak, aki szereti bejárni a "power spot-okat".
Voltunk a tengernél fürdeni, autópálya melletti pihenőben lábfürdő után kajálni. Két napot töltöttünk Kyoto-ban, bár közel sem volt elég: Ginkakuji, Kinkakuji, Kiyomizu templom, és a fantasztikus Sanjusangendo templomban az ezerkarú Kannon csarnokában, ahol természetesen nem lehetett fényképezni, mint máshol sem, de szerintem az egyik legfantasztikusabb hely Japánban, a nemzeti kincseivel és a hangulatával is. Párkép itt hiánypótlásként:

Folyt.köv.





2011年7月14日

Az idén belevágtam a vizsgába, hogy feljebb léphessek a dan-ranglétrán:)
昇級試験・・・・
A történet kacskaringós, mert elméletileg Tokióba kellett volna utazzak, ott egy kis "tréningen" azaz a mesterem általi felkészítésen részt venni, majd beadni a vizsgára a munkáim. Január óta tervezgettem, ám közbejöttek a márciusi események.
Az idén tehát úgy alakult, hogy postán keresztül, felkészítés nélkül vizsgázom, ezért duplán nehéz feladat elé néztem.
A következő képeken a két vizsgamunkám látható, amiket a shoin, azaz a kalligráfia iskola mintái alapján készítettem. Az első körben gyakorlás van, majd a nagymester kijavítja a munkákat, e javított munkákat aztán újra jól átgondolva, minden tudást összeszedve elkészül a seisho, a végleges munka, amit aztán a nagymester értékel.




Hihetetlen sikerélmény, hogy a gyakorlás után a javításkor szinte alig javított bele a mester. Sőt, van olyan karakter, amibe bele sem javított, eszerint sikerült úgy megírnom, hogy a mester elégedett vele.


Ez itt pedig már a tisztázott példány, ami alapján eldöntik, léphetek-e egy dan-t feljebb, vagy még nem. Akárhogy is lesz, a szokatlan körülmények ellenére, a rengeteg munka mellett beleadtam mindent.
Az alábbi linken Takahashi sensei blogján el lehet olvasni a történetet, az ő szemszögéből is. Valamint képek is vannak. Úgy tűnik, hogy az iskola vezetőjének tetszett, amit írtam, remélem, az értékelése is kedvező lesz számomra.


Most már csak várni kell, és várni és várni.......





Sziasztok!
Itt vannak a haladó csoport legújabb munkái. Bizony, jó ideje nem volt kép feltöltve, elnézést kérek mindenkitől. Az elmúlt két hónap eseménydús volt és sok mindent csináltunk, főleg önkéntes munkákat, előadásokat szerveztünk, kedves tanítványaim rengeteget segítettek a japán katasztrófa áldozatainak megsegítésére rendezett eseményeken, szerveztek, zenéltek, gyűjtöttek.
Remélem, nemsokára itt olvashatjuk majd a képes beszámolóikat. Addig is a heti munkáik itt láthatók:

Ági san


Eszter san


Ármin san



2011年4月18日



Jótékonysági japán nap a Babits Mihály Gimnáziumban

2011. április 9-én egy japán napos rendezvényen vettünk részt, a Babits Mihály Gimnáziumban, a márciusi japán földrengés károsultjai számára.
Mi azzal tudtunk hozzájárulni a nap sikeréhez, amihez értünk: kalligráfia bemutató és workshop volt az egyik tanteremben, egész délután. Érdeklődőben nem volt hiány, bár sokan nem ültek be ki is próbálni, de akadtak olyanok is, akik szívesen kipróbálták az ecsettel írást.
Sikerült elszállítani az egyik ajándék kalligráfiánkat is, amit még tavaly kaptunk egy kedves japán kalligráfustól, sokan meg is csodálták, ám nem is sejthették, milyen értékes:)))))))
Mivel a lelkes csapatuk majdnem teljes létszámban részt vett az eseményen, "váltott műszakban" tudtak a tanítványok segédkezni, így lehetőség volt arra is, hogy a többi programból se maradjunk ki. Kár lett volna, hiszen sokszínű, érdekes programot sikerült a szervezőknek összeállítani: volt tradíció, volt kortárs utcai divat, zene, harcművészet, gasztro.
Íme, néhány kép a shodo szobából:







2011年4月4日


Szorgalmasan gyakorlunk, íme az eredménye:

Eszter havi feladata:
エステルちゃんの清書

Ármin havi feladata:
アルミンさんの清書
Új tagok "belépője":
Ferenc
新入会者の清書
...és van még egy Eszterünk:
もう一人のエステルさんが入会しました。
エステルさんの清書:
Ígérem, hamarosan találok nektek is "művésznevet".

頑張りつづけましょう!
よろしく。



Balázs munkái:




Életképek a klubból:



Újabb büszke bambusz-festő!

Bogi, most már te is szerepelsz:)))))))
Milliószor köszi mindent!





2011年3月3日

Ilyenek a havi feladataink: kaisho, gyousho és kana-sho feladatot készítünk el. Egy ilyen adagra egy hónap gyakorlási idő van, mert azután jön a következő:)

Két kana-sho: haiku
Most azért kettő, mert eddig nem sok kana-sho-t tettem fel, hiánypótlásképp.


春光におとり出し芽の一例に
Tavaszra egy szép rügyfakasztó haiku:))))))
Sajnos a szerzőjét nem tudom, de igyekszem majd kideríteni. Gyanúm szerint a kalligráfia iskola egy veterán kalligráfusa, aki nem írta alá a nevét szerénységből. Kár.
Várom a fordításokat!

行くとしやしめきりてきく風の音
*久保田万太郎の句*
Kubota Mantarou verse

Ez egy téli haiku, mert még itt liheg a tél a sarkunkban, nem akar elengedni:)
Fordítást várom, aki kedvet érez hozzá.




A havi kalligráfia "házi feladat", kaisho és gyousho. Kínai vers.
雲開萬壑春
A feladatot tartalmazó füzetünk szerint a következőt jelenti japánul:
雲が開いて四方の山々が春となっている気配
Vagyis: szétnyílnak a felhők, bármerre nézel, tavaszi ruhába öltözött hegyek.
(^˛^)

Nemsokára felteszem a többiek munkáját is, ha készen lesznek a seisho-val.
Addig is minden jót!